Staff List

Senior Leadership Team  
Ms A Phillip Executive Headteacher
Mr R Wood Mr R Wood
Mr N Buckle Deputy Head - Curriculum & Achievement
Mrs C Radcliffe Deputy Head - Aspiration & Partnerships
Mrs S Weeks Finance & Operations Director
   
Teaching Staff  
Mr M Baker Lead Practitioner - Assessment & Intervention (Trust)
Mr D Bissington Phase Leader - Post 16
Mr J Gibson Director of International Curriculum
Mr R Hopton Lead Practitioner - Teaching & Learning
Miss S Rodriguez Non-Resident Tutor
Mrs Rachel Tuliva Director of Learning
   
English  
Ms E Cuthbert Head of Key Stage 3 - English
Mrs O'Doyle English Teacher & Residential Tutor
Miss S Francis English Teacher & Key Stage 3 Achievement Leader
Mrs H Grindley English Teacher & Pupil Premium Champion
Mr I Kemp English Teacher
Mrs F Nicholson Key Stage 4 Leader - English
Miss C Overfield English Teacher
Mrs T Pye English & SEND Teacher
Mrs M Rutherford English Teacher
   
Maths  
Mr J Burns Director of Maths
Mr B Allen Maths Teacher
Mr J Biggs Key Stage 4 Leader - Maths
Miss A Humphries Maths Teacher & Pupil Premium Champion
Ms J Noyes Maths Teacher & Key Stage 2/3 Leader
   
Science  
Mrs M Burton Director of Science
Miss G Chappell Science Teacher & Pupil Premium Champion
Miss K Cho Science Teacher & Pupil Premium Champion
Mrs C Frere Subject Leader - Chemistry
Mrs K Hearn-Smith Science Teacher
Mr S Pinniger Physics Teacher
Ms T Van Niekerk Science Teacher, Subject Leader - Biology & Non-Resident Tutor
   
Humanities  
Miss K Crawshay Key Stage 3 Leader - Humanities & Resident Tutor
Miss K Fiske Curriculum Director of Humanities
Mrs J Martin Humanities Teacher
Miss K Sayer History Teacher
   
IT, Business & Enterprise  
Mr F Carr Subject Leader - Business Studies, Economics, Leisure & Tourism
Miss K Flower Business & IT/Student Leadership Coordinator
Mr A Ricketts Subject Leader - Computer Science
   
Modern Foreign Languages  
Mrs K Astardjian MFL Teacher (MAT LEAVE)
Mrs L Bennett Subject Leader - MFL & KS3 Phase Leader
Miss I Eddy MFL Teacher
Mrs R Wales Phase Leader Year 7 & MFL Teacher
   
Performing Arts  
Mrs H Kelly Performing Arts Teacher & Subject Leader (Shared)
   
Physical Education  
Miss R Brosnan PE Teacher & KS4 Achievement Leader
Mr J Cooper PE & Humanities Teacher
Mrs E Linguard Head of Girls PE & Subject Leader (Shared)
Miss S Norrish PE Teacher & Key Stage 4 Phase Leader
Mr J Tewkesbury PE Teacher
Mr R Woodley Subject Leader - PE
   
Technology and Visual Arts  
Miss H Bilton Art and DT Teacher
Mrs K Furnell Visual Art Teacher
Mr B McFarlane Professional Cookery Teacher
Mr A Teasdale Construction Teacher
   
Personalised Learning  
Mrs R Ashcroft Higher Level Teaching Assistant
Ms D Ashton-Emslie Higher Level Teaching Assistant
Ms P Baxter Inclusion Center Teacher
Mrs N Clarke Teaching Assistant
Mrs N De Brujin Higher Level Teaching Assistant
Mrs E Encinas MFL Teaching Assistant
Mrs C Ford Teaching Assistant
Mrs J Wallis Teaching Assistant
   
Cover Supervisors  
Mr J Atkinson Cover Supervisor
Mrs O Flower Lead Cover Supervisor (MAT Leave)
   
Student Managers  
Mrs T Bernard Year 8 & 9
Mrs S Hadrick Year 7
Mrs S Tozer Year 10 & 11
   
Enrichment  
Mrs V Pike Acting Lead Cover Supervisor/Enrichment Coordinator
Mr B Reilly Enrichment Tutor - Radio
Mrs R Robinson Engagement Assistant/Enrichment Tutor
   
Support Staff  
Miss C Angel Cleaner
Miss V Angell Cleaner
Mrs C Arnold Cleaner
Mrs N Ashman HR & Payroll Officer
Ms H Ashton Cleaner
Mr L Bell Minibus Driver
Mrs L Bregiel Cleaner
Mrs R Bunea-Hill Data Manager
Mr M Bush IT Network Manager
Mrs H Butler Science Technician
Mr S Chappell IT Director (Systems)
Ms M Cowshall Cleaner
Mrs D Darman Cleaner
Mrs S Day Cleaner
Miss K Dyke HR Officer (Recruitment)
Mrs A Ellis-Jenkins Cleaner
Mrs C Emery Head of Governance
Mrs M English Community Support Assistant
Mrs J Faux Food Technician
Mrs L Forbes Receptionist
Ms J Gibson Cleaner
Ms M Hamblin Careers Manager
Mrs J Harris Cleaner
Mr C Head Caretaker
Mr P Henwood Reprographics Technician
Mr J Hughes Premises Manager
Ms K Irvine Catering Assistant
Mr J Jones Sports Center Assistant
Mr C Jones Sports Center Assistant
Mrs S Kincaid Cleaner
Ms S King Admissions & Exams Officer
Miss K Kliskey Engagement Assistant
Mrs S Lambert Project Officer
Mrs M Matthews Digital Marketing Officer
Mrs J Lord Senior Science Technician
Mrs S MacLean Finance Manager
Mrs C Moorhouse Librarian
Mrs Y Morrison Interim Project Leader - Wellington Eagles Primary Academy
Mr D Neil Assistant Caretaker
Mr E Newman CCF Commander
Mr M Olsen Deputy Premises Manager
Mrs M Peckham Cleaner
Mrs A Phillips Community Support Assistant
Mrs J Pickernell Cleaner
Mrs S Pike Cleaner
Mrs M Ponting Finance (Purchase Ledger)
Mr A Powell Theatre Manager
Mr K Quaintance Minibus Driver
Mrs R Radford Cleaning Supervisor
Mrs D Riddell Finance Administration Assistant
Mrs J Rose Health & Wellbeing Advisor & Wellbeing & Aspiration Coordinator
Mr C Rowley Apprentice - Maintenance Operative
Mrs D Saunders Receptionist
Mrs R Simmonds Cleaning Supervisor
Miss W Slater Assistant Accountant (Subsidiary Company)
Mr K Snelling IT Technician & Residential Tutor (part time)
Mrs A Souster Executive Assistant
Mrs T Taylor Cleaner
Miss L Tighe DT Technician (Res Mats & Construction)
Ms K Trotter Inclusion Centre Manager
Miss M Turner Inclusion Centre Deputy Manager
Mrs C Watson Student Inclusion & Support Mentor
Mr R Weymouth Junior IT Technician
Ms B Williams Senior Welfare & Attendance Officer
Miss L Williams Cleaner
Mrs S Willis Engagement & Development Coordinator 6th Form, Scholar Programme Coordinator & Non Resident Tutor
Mrs N Wilson Head of HR
Mrs S Wooler-Turton Unit Manager - Catering
Miss L Wyatt Art Technician
   
Boarding Staff

Boarding House 01264 793981

 
Mr M Price Director of Boarding
Mr J Rennie Day Matron
Miss S Smith Head of Girls Boarding
   
Sports Centre  
Ms S Hollis Sports Centre Duty Manager
Mr V Jessop Sports Centre Duty Officer